Mięso w diecie psa

      Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że powinno ono stanowić podstawę diety naszego czworonoga. Jednak czy dokładnie wiemy jakie mięso jest dla psa najlepsze, najlepiej przyswajalne i zawiera najwięcej niezbędnych składników odżywczych?

Po co?

           Mięso w diecie psa to źródło białka zwierzęcego, energii i niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Dostarcza też hormony, neuroprzekaźniki, a także kwasy tłuszczowe i tłuszcze, które sprawiają, że skóra i sierść jest zdrowa i mocna. Znajdują się w nim także witaminy, składniki mineralne i substancje biologicznie czynne.

Jakie wybrać?

           No dobrze. Ale jakie mięso będzie odpowiednie dla naszego psa? Niemalże każdy gatunek może znaleźć się w jego diecie. Musimy jednak wziąć pod uwagę to, że każdy rodzaj mięsa będzie miał zupełnie inną zawartość białka, tłuszczy, aminokwasów. Dlatego decydując się na karmienie psa mięsem, dobrze jest w diecie uwzględnić przynajmniej trzy rodzaje mięs. Dobrze byłoby gdyby znalazł się tu drób i mięso czerwone. W diecie musi znaleźć się zarówno mięso mięśniowe jak i podroby. Podroby dostarczają białka, witamin i składników odżywczych. Nie można jednak z nimi przesadzić ponieważ w zbyt dużej ilości mogą powodować biegunki. Ich ilość nie powinna przekraczać 25% całego posiłku zwierzęcia.

Jak podawać?

     Ostatnimi czasy coraz bardziej popularna staje się dieta BARF. Mięso, które w żaden sposób nie zostało przetworzone, jest bardzo dobrze strawne i zachowuje najwięcej substancji biologicznie czynnych. Dobrze ułożona dieta BARF powinna zawierać 80% mięsa oraz podrobów. 20% to warzywa, owoce oraz niezbędne przy tej formie wyżywienia suplementy. Dawka mięsa jest natomiast uzależniona od wieku, wielkości oraz aktywności psa.

Na surowo możemy podawać psu wołowinę, drób, królika, jagnięcinę i dziczyznę. Unikajmy jednak surowego mięsa wieprzowego, a także mięsa z dzika ponieważ mogą one zawierać wirusa wywołującego chorobę Aujeszkyego.

Mięso może być podane psu również po ugotowaniu. Obróbka termiczna mięsa znacznie poprawia strawność białka. Dzięki temu dieta gotowana, która zawiera 50% mięsa, dostarcza optymalną ilość białka i aminokwasów. Obróbka termiczna zabija też wirusy i bakterie. Jest to zatem dużo bezpieczniejsza opcja dla psów, które są starsze lub posiadają obniżoną odporność.

Chociaż ugotowane mięso posiada lepiej strawne białko i nie ma patogenów, może też być ubogie w inne cenne składniki w nim zawarte. Najlepszą opcją jest zatem gotowanie mięsa na parze. Ten sposób obróbki powoduje, że samo mięso nie traci aż tyle swoich składników odżywczych.

Obecnie w trendach jest również suszenie mięsa dla psa. Jest to świetna przekąska dla naszego zwierzaka. Składniki odżywcze z takiego mięsa nie są jednak zbyt dobrze przyswajalne. Musimy więc pamiętać o tym, że nie może stać się ono podstawą wyżywienia naszego pupila. Aby ususzyć takie kąski samodzielnie w domu, wystarczy posiadać suszarkę do grzybów lub piekarnik. Długość suszenia będzie zależała od rodzaju i grubości kawałeczków.

Doskonałą alternatywą dla przygotowywania mięsnej diety samodzielnie będą też doskonałej jakości mięsne krążki od Jolipet’s. U nas sprawdzają się doskonale przy psim alergiku. Zachęcam do zapoznania się z ich ofertą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, KLIKNIJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *